BilinmeyenlerNasıl yapılır?

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir? Doğada Yön Bulmak

Bazı zamanlarda arazi kaldığınız da yönünüzü şaşırabilirsiniz. Size yardımcı olacak herhangi bir etmen bulunmuyorsa doğa koşullarının da rehberliğine ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Bu konuda birkaç başlık altında bu yardımcılara değineceğiz. Doğada yön bulma yöntemleri konusunda yazmayı unuttuğumuz teknikler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Sizlerin yorumlarını kesinlikle dikkate alıyoruz.

Güneşten Yararlanarak Yön Bulmak

Güneşten yararlanmak: Eğer bulunduğumuz bölgede güneş bulunuyorsa güneşin doğdu bölgenin doğu olduğunu asla unutmamak gerekmektedir. Güneşin bulunduğu yöne doğru yüzümüzü dönersek sol kolumuzun kuzey sağ kolumuzun güney olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

Güneşten yararlanarak yön bulmak da oldukça kolay bir yöntemdir. Vücudumuzun bulunduğu en kısa gölge kuzey bölgeyi belirtmektedir. Karşı tarafı da doğal olarak güney yönünü işaret edeceğinden dolayı biraz önce belirttiğimiz metot ile doğu ve batıyı da bulmak çok kolay olacaktır.

yön bulma yöntemleri çubuk
Kuzeyi gösteren çubuk görseli

Çubuk Metoduyla Yön Bulma

Yanımıza aldığımız yaklaşık olarak bir metre uzunluğunda bir çubuğu yere dikerek gölgesini izleriz. Gölgenin en kısa olduğu anda bulunan yön kuzeyi işaret etmektedir. Kuzeyin tam zıttında bulunan yön ise güneydir. Biraz önce anlattığımız metodu kullanarak doğu ve batıyı kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu durum oldukça kolay bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Pusulayla Yön Bulmak

Pusula
Eski bir Pusula görseli

Yön bulmakta kullanılan bir başka metotta pusuladan yararlanmaktır. Pusulanın üzerinde hangi yönlerin bulunduğu belirtilmektedir. Bu yönleri kullanarak kolaylıkla yön bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntem hem kolay hem de sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Yüzyıllardır, denizciler denizde pusula ile yönlerini bulmuşlardır.

Diğer Yön Bulma Yöntemleri

Karınca yuvası
Karınca yuvası

Karınca Yuvalarından Yön Bulma

Doğada kaybolduğunuzda size yardımcı olacak bir başka seçenek daha bulunmaktadır. Karınca yuvalarının ağzında ki toprağa bakarak yönünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz. Çünkü karıncalar toprağı her zaman için güney yönüne doğru yığmaktadırlar.

kutup yıldızı
şema üzerinde çizilmiş kutup yıldızı

Kutup Yıldızından Yön Bulma

Gece vakti yön bulmada ki en büyük yardımcınız kutup yıldızı olmalıdır. Çünkü kutup yıldızı yaklaşık olarak beş yüz milyon yıldır. Kuzeyi işaret etmektedir.

Doğadan yardım alırken sıklıkla başvurduğumuz bir yöntemde yosun yöntemidir. Doğada bulunan ağaç ve bazı kayaların yosun tutan bölgeleri kuzeyi işaret etmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close