Nasıl yapılır?

Sigarayı Nasıl Bırakılırım? Sigara Bağımlılığından Kurtulma!

Sigarayı bırakmak için geç değil! Her geçen gün hem sağlığınızı hem de paranızı kaybetmenize neden oluyor. Siz de istiyorsanız sigara bağımlılığından kurtulabilir,  sigarayı bırakabilirsiniz!

Sizde sigarayı nasıl bırakırım araması ile buraya geldiyseniz bu faydalı makalemizi okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sigarayı bırakmayı gerçekten istiyorsanız okuyunuz yoksa hiç bir güç size sigarayı bıraktıramaz.

Sigara bırakmanın yolları ve uzmanlar

Sigarayı bırakmak istediğinizde profesyonel bir yardım almak ister misiniz? Bu konunun uzmanları bence doktorlar. Doktorlar dışında yardım alabileceğiniz psikologlar da var tabii ki. Bu kişilerden danışmanlık almak sigarayı bırakma sürecinize yardımcı olabilir. Fakat şunu unutmayın, önemli olan sizin irade gösterip göstermediğiniz. Kim ne derse desin, ne kadar sigara bağımlılığından kurtulmanız için motivasyon sağlasalar da işin sonunda bunlar anlamsızdır. Siz ağzınıza sigarayı götürdüğünüzde hiçbirinin bir önemi kalmaz.

Bu yüzden isterseniz uzmandan yardım alın ancak işin her zaman sizde bittiğini de aklınızda tutun.

Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigara Bağımlılığından Kurtulma Yolları!

Sigarayı bırakmak için doktorunuzdan mutlaka destek alın o size gerekli tedavileri uygulayacaktır. Sigarayı bıraktım dediğiniz anda artık dakikalar saatler sizin için biraz sıkıntılı olacaktır. Mümkün olduğunca sigara içilen ortamlardan uzak durmaya çalışın bu sizin yararınıza olacaktır. Genellikle sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayan kişiler arkadaş ortamından kaynaklanan sebeplerden dolayı bırakamazlar.

Sigarayı bıraktığınız anda sigarayı aramaya başlayabilirsiniz bu gayet normaldir bunun önüne geçebilmek için ufaktan atıştıracak bir şeyler bulun kilo almaktan korkuyorsanız sakız çiğnemek faydanıza olacaktır. Sigarayı en çok aradığınız zamanlar genelde yemekten sonra ve sigarayı çok içtiğiniz ortamlarda ararsınız. Mesela bilgisayar başındayken, araç kullanırken, çay içerken, televizyon izlerken veya cep telefonunuzu kurcalarken… Geçmişte çok sık sigara içtiğiniz ortamlara pek girmemeye çalışın. Aksi taktirde sigara bağımlılığınız iyice azıttığı için canınız sigara içmek isteyecektir. Ortamlardan uzak durmak sizi oldukça rahatlatır.

Bir diğer tavsiye ise sigara aklınıza geldiğinde kendinizde az önce içtim zaten gibi bir his uyandırın. Aklınıza oyun oynamaya çalışın. Bu çok faydalı bir fikirdir kendinizi kandırabilirseniz bir adım daha öne geçersiniz. Bol bol su içerek ağızdaki şekerlenmeyi (sigarayı bırakanlarda olan bir vakadır) en aza indirebilirsiniz. Bunlar kendinize uygulayacağınız terapi yöntemdir biraz da bitkisel yönlerden bahsedelim.

Sigarayı Bırakmak İçin Bitkisel Kür

Baharatçılarda (Aktarlarda) satılan, kolaylıkla bulabileceğiniz karabaş otu denen bir bitki vardır. Bu bitki sayesinde sigarayı bırakmanız çok daha kolaylaşacaktır. Karabaş otunu 1 fincanda kaynatarak süzün ve her canınız sigara istediğinde karabaş otundan bir yudum alın. Yalnız günde bir bardaktan fazla içmeyin. Karabaş otunu tüketmek için uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise bu otu sigara sararmış gibi sarın ve içmeye çalışın. Böyle yapıldığında sigaradan tiksinme hissi uyandıracaktır. Tiksinti sayesinde canınız daha az sigara istemeye başlar.


Sigara bağımlılığı hayatınızdan çok şey çaldı ve çalmaya devam ediyor. Sigarayı bırakma kararı alın ve iradenizi kullanıp bu kararı uygulayın. Bırakmanın çeşitli yöntemleri olsa da irade olmazsa olmazı. Unutmayın, bağımlılık insanın kendisine yapabileceği en büyük kötülüktür. Sigarayı nasıl bırakabilirim diye düşünmeyin, kararınızı alın ve sonrasında iradenizi kullanıp devamlılığını sağlayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close