Sağlık

Mezoterapi Nedir? Saça Mezoterapi Yaptırmanın Yararları

Son dönemlerde özellikle bayanların çok sık duydukları terimlerden birisi mezoterapidir. Saç bakımıyla alakalı sohbetlerde sık sık duyulan Saç mezoterapisi kavramını sizlere detaylarıyla açıklamak istedim.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saçların beslenmesi gerektiğini hepimiz biliriz. Çeşitli bakım yağları, vitamin ve mineral karışımlarıyla saçlarını beslemek kadınların rutinleri arasına girmiştir. Saç mezoterapisi dediğimiz işlemde de küçük uçlu iğneler yardımıyla saç dibine çeşitli maddeler doğrudan enjekte edilir. Enjekte edilen madde vitaminler, mineraller, aminoasitler ve antikoksidanla tarafından oluşturulmuş bir karışımdır. Saç derisinin 2-3 milimetre kadar altına enjekte edilir.

Saç mezoterapisi sayesinde saç kökleri beslenir. Saçlar köklerinden beslendiği için dökülmeler durur ve daha parlak, canlı saçlara kavuşursunuz. Çok daha sağlıklı bir saça sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden birisi olması bundan kaynaklanır. Yorumlara bakacak olursanız, çoğu uygulama yapılan kişi memnun kalmıştır.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygun? Yaş Sınırı Var Mı?

Saç sağlığını önemseyen ve daha iyi hale getirmek isteyen herkesin tercih edebileceği bir yöntemdir. Herhangi bir yaş veya cinsiyet sınırı yoktur. İşlemde iğne kullanılması gözünüzü korkutmamalı. Kullanılan iğnelerin uçları çok çok küçüktür.

Saç mezoterapisini tercih eden genel insan profilleri;

 1. Saç dökülmesi şikayeti olanlar
 2. Saçlarının parlaklık ve hacim kaybettiğini farkeden hastalar
 3. Saçların kolay kırılması, sönük ve bakımsız görünmesi durumunda
 4. Aşırı fön, boya v.b işlemlerden sonra saçların bir türlü kendini toparlayamaması durumunda,
 5. Diyet yaparak hızlı bir şekilde zayıflayan sonrasında saç kaybı yaşayan hastalar
 6. Saç ekimi öncesi veya sonrası mevcut saçlarının korunmasını isteyenler
 7. Saça uygulanan her hangi bir işlem sebebiyle (örneğin saçların boyanması veya kuaförde başka bir işlem görmesi esnasında yanması gibi) saçların uğradığı hasarların telafisinde
 8. Saçların geç uzaması sorununda
 9. Her hangi bir tedaviye bağlı olarak (örneğin kemoterapi) oluşan saç kaybını telafi etmek isteyen hastalar
 10. Saçlarında incelme, zayıflık farkeden hastalar
 11. Gebelik sonrası oluşan saç kayıplarını telafi etmek isteyen hastalar
 12. Ailesinde ciddi saç dökülmesi şikayeti olanlar
 13. Ailesinde saç dökülmesi sebebiyle saç ekimi yaptıran aile bireyi olanlar
 14. Yoğun stres sebebiyle belirgin ama kısa süreli saç dökülmesi şikayeti olanlar

tarafından kullanılır. Siz de bu profillerden birine uyuyorsanız belki de saç mezoterapisi yaptırmanız gerekiyordur?

Saç Mezoterapisi Ağrı, Acı, Yan Etki Yapar Mı?

İşlem oldukça basit görünüyor. Saç köklerinize yararlı maddeler ufak iğneler yardımıyla veriliyor. Dolayısıyla herhangi bir acı veya ağrı oluşmuyor. Küçük yaştaki bireyler dahil her yaştan kişi bir problem yaşamadan bu uygulamayı yaptırabiliyor.

Yan etki konusunda bir problem yoktur. Özel bir alerjiniz yoksa hiçbir yan etki görmeden saç mezoterapisi uygulayabilirsiniz.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanamaz?

Hamile kadınlar, emziren kadınlar, immünolojik hastalığı olanlar, kanser hastaları, şeker hastaları ve antikoagülan (kan sulandırıcı) tedavisi olanlar.

Bu listede yer alan kişiler bu uygulamadan faydalanamazlar. Her halükarda doktorlarıyla iletişime geçip durumlarının detaylı analizini yaptırmaları gerekir. Doktorlar değerlendirmeler sonucunda inisiyatif kullanarak mezoterapiyi gerçekleştirebilir.

Saç Mezoterapisi Kaç Seansta Uygulanır?

Seansların sayısı ve sıklığı kişinin durumuna göre değişiyor. Buna mutlaka bir uzman karar vermelidir. Operasyonlardan önce uzmanlar tarafından gerekli analizler yapılır. Gerekirse tahliller alınır, saç kökleri üzerinde detaylı araştırmalar yapılır. Bu araştırmalar sonucunda saçınızın ne kadar yıpranmış olduğu, bakım durumları ve saç tipi gibi pek çok bilgi elde edilir.

Buradan elde edilen bilgilere göre saç mezoterapisi uzmanı haftada 1 – 2 seans yapmaya karar verebilir. Ortalama bir seansın 300-400 TL olduğunu bilmelisiniz. Bu fiyatlar bakımı yaptıracağınız merkeze göre değişkenlik gösterebilir.

Saç Mezoterapisi Ne İşe Yarıyor?

Sıklıkla kadınlar tarafından uygulansa da,  hem kadın hem de erkeklerde saç bakımını sağlar. Saçları köklerinden besleyerek, dökülmelerin önüne geçer, daha hızlı uzamasını sağlar. Kimi durumlarda kellik gibi baş belası bir problemin dahi üzerinden gelebilmiştir.

Kellik durumu saç köklerindeki belli başlı maddelerin eksik olmasından kaynaklanıyorsa işlem sonrasında düzelecektir. Mezoterapi esnasında bütün gerekli maddeler saç diplerine enjekte edildiği için adeta tedavi olur. Eğer kellik sebebi genetik ise bunun çözümünü sağlayamayacaktır.

İğneler sayesinde saç köklerinizin yapısına maddeler katılır. Bu işlem esnasında hücre metabolizması da hızlanacaktır. Böylece enfeksiyonlar daha hızlı şekilde tedavi edilir ve yok olurlar. Enfeksiyon yok olduğunda saç deriniz büyük bir rahatlama yaşayacaktır.

Kan dolaşımının hızlı olması saç için çok önemlidir. Kan, vücudumuzun her yerine gerekli besin maddelerini ve oksijeni taşıyan araçtır. Saç mezoterapi etkisiyle bölgedeki kan akışı hızlanır ve saç kökleri çok daha iyi beslenir.

Bütün bu maddeler bir araya getirildiğinde saç mezoterapisinin insan saçına ne kadar fayda sağlayacağı tahmin edilebilir. Daha canlı, parlak ve daha gür saçlar için oldukça yararlı bir işlemdir.


Saç Ekimi ve Mezoterapi

Çoğu insan tarafından saç ekimi sonrasında kullanılan bir uygulamadır. Mezoterapi, bu durumda yeni ekilen saçların güçlenmesini ve beslenmesini sağlayan harika bir araç haline gelir. Saç ekiminde bölgeye yeni ekilen saçların kafa derisi tarafından güzelce beslenmesi lazımdır. Bu beslenme işlemine destek olan mezoterapi, saç ekiminin de verimini arttırmış olur.

Bu sebeple, pek çok hekim saç ekiminin ardından mezoterapi uygulanmasını tavsiye eder.

Mezoterapinin Saça Katkıları

 1. Saçlar kalınlaşır ve gürleşir.
 2. Saç dökülmelerini kayda değer biçimde azaltır.
 3. Kepek ve benzer saç derisi problemlerinin çözümüne katkıda bulunur.
 4. Saçın orijinal renginin daha kalıcı olmasını sağlar.
 5. Saç beyazlamasını tamamen önleyemese de bir süre geciktirir.
 6. Bakımın etkisiyle saçlar daha parlak ve hacimli görünür.

Bir Yorum

 1. Ben de bu operasyondan yaptırmayı düşünüyorum. Saç bakımıma gerçekten önem veririm umarım işe yarar saçlarım çok güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/direnc/public_html/wp-includes/functions.php on line 4212

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/direnc/public_html/wp-includes/functions.php on line 4212