Nasıl yapılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak – Nasıl Kazanılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İstiyorum Diyenlere Yol ve Yöntemler

İnsanın kendisine yapabileceği en iyi yatırımlardan bir tanesi kitap okuma alışkanlığı kazanmaktır. Peki neden? Gerçekten kitap okumamız bizlere çok mu fayda sağlar? Elimizin altında İnternet ve benzeri harika araçlar varken neden kitap okuyarak vakit kaybedelim? Hem hayat kısa, çok daha fazla haz veren diğer şeyler varken kitap okumaya değer mi? Kitap okuma alışkanlığı kazanmak önemli mi?

Kitapların ve Kitap Okuma Alışkanlığının Önemi

İnsanlığın bugün geldiği üstün noktayı inceleyecek olursanız temelinde yatan bir beceri olduğunu görürsünüz. Bizi yükselten, bildiğini aktarabilme becerisidir. Yazı bulunmadan önce bu bizim için çok sınırlıydı, her şey hafızada tutulmak zorundaydı ve doğal olarak ilerleme kaydedemedik. Yazı bulunduktan sonraysa yazılı eserler sayesinde her nesilde bilgilerimizi aktarmayı başardık ve bugünkü ilerlememizi elde ettik.

İnternet ve benzeri araçlar bilgiye hızlı erişim sağlıyorlar. Peki bir konuyu gerçekten iyi anlatabiliyorlar mı? Yüzlerce sayfalık bir kitap okuduğunuzda konuyu detaylarıyla öğrenmiş olursunuz. İnternette kim tarafından yazıldığı dahi belli olmayan içerikler üzerinden bir konuyu öğrenmek o konuyu gerçekten iyi bilmenizi sağlamaz. Bununla beraber bir hikaye, bir roman okuduğunuz zaman hayal kurmak zorunda kalırsınız. Karakterleri beyninizde canlandırırsınız, mekanları hayal edersiniz. Adeta farklı bir Dünya modelinin kurgusunun bir parçası olursunuz. Hayal gücünüz gelişir, beyniniz daha iyi çalışmaya başlar.

Kitap alışkanlığı ne kadar genç yaşta kazanılırsa o kadar iyi. İlerleyen yaşlarda iş hayatı, aile hayatı,  sosyal hayat ve benzeri şeylere çok fazla zaman ayırmak gerekebiliyor. Kitap okuma alışkanlığı kazanılmadığı taktirde ilerleyen dönemlerde kitaplardan tamamen kopmuş bireyler görüyoruz. Bu sebeple, küçük yaşlarda bu alışkanlık kazanılmalıdır. Bir ailenin çocuğuna miras bırakabileceği en iyi alışkanlık, kitap okuma alışkanlığıdır.

Özellikle küçük yaşlarda kitaplarla tanışmış birisinin farklı bakış açıları öğrenmesi onun beyin gelişimi üzerine doğrudan etkili olacaktır. Farklı hayatlar, farklı Dünyalar, bambaşka fikirler derken çocuğun kişisel gelişimi kitap okumayanlara göre çok daha üst seviyede olur.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın Yolları

  • Zaman: Bir alışkanlığı kazanmak istiyorsanız öncelikle onu belirli bir süre tekrar etmelisiniz. Gün içerisinde programınız çok yoğun olabilir, uyumak için dahi zor vakit bulabiliyor da olabilirsiniz. Kitap okumaya ayıracak vaktim yok kesinlikle bahane değildir. İş yerinde mola verdiğinizde, toplu taşıma araçlarında veya diğer ortamlarda kitap okuyabilirsiniz. Saatlerce başından kalkmayın diyen de yok. En azından günlük yarım saat kadar ayırmalısınız.
  • Disiplin ve Düzen: Düzenli bir şekilde kitap okuma disiplinini kazanmanız gerekiyor. Bir gün 500 sayfa okuyup sonra bir hafta hiç kitap okumamak kitap okuma alışkanlığı için iyi bir seçenek değildir. Onun yerine her gün az az da olsa kitap okumak daha faydalıdır. Bu sayede gerçekten kitap okuma alışkanlığı kazanmaya daha yatkın olursunuz.
  • Hazırlık: Kitap okurken canınız bir şeyler yeyip içmek mi istiyor? Hiç ara vermemek adına isteyebileceğiniz şeyleri önceden hazır bulundurun. Yanınıza bir bardak kahve, bir kaç parça meyve alarak başlayabilirsiniz. Okuma öncesi hazırlık yapmazsanız, bu durum kitap okurken sürekli olarak sürecin bölünmesine yol açabilir. Konsantrasyonunuzu hiç bozmamak adına öz hazırlığa önem gösterebilirsiniz.
  • Sevgi: Ne demişti bir filozof: “Sevdiğin işi yaparsan, bir ömür hiç çalışmamış olursun.” Bunu okuduğunuz kitaplar için de geçerli kılmalısınız. Çok farklı tarzlarda kitaplar var. Çeşitli kategorilerin yanı sıra yazım tarzları gibi başlıklara da ayırırsak o kadar çok alt dal çıkıyor ki! Mutlaka sizin de sevdiğiniz bir kitap tarzı vardır. Hala daha keşfetmediyseniz o çok seveceğini tarzda kitapları aramaya çalışın. Eğer hangi kitapları daha çok sevdiğinizi biliyorsanız, kitap okuma alışkanlığı kazanma sürecinde bu kitapları okuyarak ilerleyin. harekete geçmektir. Size kazandırdıklarını gördükten sonra emin olun tam bir kitap kurduna dönüşebilirsiniz.
  • Mekan: Mümkünse evinizde bir kitap okuma alanı oluşturun. Bu bölümde yalnızca ama yalnızca kitap okuyun. Doğru miktarda ışık, çok da rahat olmayan bir sandalye ve masa yeterli. Her gün bu bölgede kitabınızı okuduğunuzda ilerleyen dönemlerde kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza katkısı olacaktır. Bu durumun dezavantajı, başka bölgelerde kitap okuma konusunda size bir konsantrasyon eksikliği yaratabilecek olmasıdır.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak üzerine de bir kitap yazılabilir belki. Peki zaten kitap okuyamama problemine sahip insanlar bir kitabı nasıl okuyabilirler ki? Anlayacağınız bu bir paradoks olurdu. Mümkün olduğunca özet şekilde size yardımcı olabilecek bir kaç yöntem verdim. Kendinizde etkili olan ve burada yazmadığımız yöntemler varsa hemen aşağıda bulunan yorum kısmından bizimle paylaşın.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close