Teknoloji

Google Maps Çevrim Dışı Haritalar Android’te Nasıl Kullanılır?

Google Maps internetsiz kullanma ile bilgiye sahip değilseniz bu yazımızı okuyarak internet olmadan google maps kullanmanızı sağlayacak bilgiler girdik gerekli adımları izleyerek google maps uygulamasını internetiniz olmadan kullanabilmeniz mümkün.

Google’ın hayatımızı kolaylaştıran haritalar hizmeti çevrimdışı olarak da kullanılmaya başlanmasıyla, kaybolma sorununu ortadan kaldırmıştır. Özellikle yön kabiliyeti zayıf olan kişiler bulmakta zorlandıkları mekanları, google maps sayesinde kapı önüne kadar bulunabilmektedir. Akıllı telefonlar için de uygulama geliştiren google maps android telefonlarda da sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Peki Google Maps Çevrim Dışı Haritalar Android’te Nasıl Kullanılır?

Geçtiğimiz yıllarda daha kolay olarak kullanılabilen uygulama, yeni sürümlerde geri plana atılmış ve kullanıcılar tarafından benimsememişti. Ancak bir kaç pratik yöntemle çevrim dışıyken de google haritaların özelliklerinden yararlanmanıza yardımcı olacağız. Öncelikle, cihazıında uygulama yoksa, google play store’dan uygulamayı indirmelisiniz. Uygulamayı android cihazınıza indirdikten sonra, açarak yerlerim bölümüne tıklıyorsunuz. Yerlerimi tıkladıktan sonra en alta iniyoruz ve yeni çevrimdışı alan indir seçeneğine tıklıyoruz. Çevrimdışı bulmak istediğiniz alanı haritadan işaretleyerek indire tıklıyorsunuz ve kaydediyorsunuz. İndirme tamamlandıktan sonra, yerlerim seçeneğine girerek çevrimdışı olarak haritayı kullanabiliyorsunuz. Ancak bu çevrim dışı harita hizmeti Türkiye içinde geçerli değil. Şimdilik sadece diğer ülkelerde geçerli olan bu uygulama yakın zamanda ülkemizde de kullanılmaya başlayacaktır. Çevrim dışı haritaların kaydı cihazınızın içindeki boş alanlara kaydedilmektedir. Bu yüzden gereksiz kayıtları silerek, alan yaratabilirsiniz. Zaten uygulamalar sadece 30 gün kullanılıyor. Sonra tekrar indirmeniz gerekiyor. Google maps ile daha verimli bir çalışma istiyorsanız gerekli alanları okumanız gerekli.

Her ülkede kullanılamayan bu özellik, interneti yavaş olanlar için gerçekten de işe yarar bir uygulama. Özellikle araç kullanırken yaşanan olası bağlantı sorunlarından etkilenmemekle birlikte, her gideceğiniz alan için haritasının olmaması da dezavantaj. Yaya olarak kullananlar için yurt dışında herhangi bir yere tatile gittiklerinde merkezi yerleri bulup kaydetme imkanı sağlayan uygulama, sizi ekstra internet maliyetlerinden kurtarabilir. Daha detaylı adreslere ulaşma konusunda sıkıntı yaratan bu uygulamadaki güncellemeler, daha önceden indirdiğiniz yerler için otomatik olarak düzenlenmez. Güncel halini indirmek için, tekrar indirme işlemi yapmanız gerekir. Bağlantı hızınıza göre indirme hızınız da değişecektir. Android cihazlarda verimli çalışan google maps uygulaması, ios cihazlarda da sorunsuz çalışması için bir çok çalışma yapılmaktadır. Biz de bir an önce Google Maps’in daha fazla konuma ulaşma imkanı sağlamasını heyecanla bekliyoruz.

Google maps çevrim dışı nasıl kullanılacağı hakkında google yardım menüsünden’de bilgi alabilirsiniz. https://support.google.com/gmm/answer/6291838?hl=tr

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close