Bilinmeyenlerİlişkiler

Erkekler Mi Daha Kıskançtır Kadınlar Mı?

Aslında bu sorunun cevabı ikiye ayrılır; Kadınlara göre erkekler daha kıskançtır erkeklere göre ise kadınlar kıskançtır. Göreceli bir kavram diyebiliriz.

Erkekler mi Kadınlar Mı Daha Kıskanç?

Eskilerin ifadesi ile eşini kıskanmayan domuzdur değimi sanırım psikoloji açısından bakıldığında tezat teşkil eden bir tutum olacaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde kıskançlık genetik bazı özellikleri de bünyesinde bulunduruyor bu açıdan bakıldığında kıskançlığın cinsiyeti olmadığını düşünmek gerekir. Kıskançlık aslında biraz da güven sorunu içermektedir.

Kişinin bilinçaltında kalan gizli kıskançlık dürtüsü onu devreye sokar. Bu geçmişte yaşanmış bazı olumsuzluklarında bilinçaltında oluşturduğu travmalarında etkisi ile kişilerde gözlemlenmektedir. Erkeklerin kıskançlık ifadelerinin tepkileri birazda yetiştirilme tarzından kaynaklı olarak sert olması katı kuralcı yapıları nedeni ile erkeklerde kıskançlık daha fazla gibi görünse de aldatılma kokusunun nedeni ile kıskançlık krizlerini daha fazla yaşayanlar ise kadınlardır. Bu konuda kendine güveni ve önemsizlik hissi kadında daha fazla görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında ise erkekler mi kadınlar mı daha kıskanç sorusuna kadınlar demek daha doğru olmaktadır.

Kıskançlık kadınlarda farklı sebeplerden olup erkeklerde kıskançlık güvensizlikten ziyade hem cinslerinin bakışları ve düşüncelerini bildiklerinden kaynaklanmaktadır. Kadının güzel alımlı görünmesi veya giyim tarzından dolayı yaşanan kıskançlıkların altında da bu düşünce şekli yatmaktadır. Fakat kadınlardaki kıskançlık daha fazla ileri gidip erkeklere olan güvensizlikten ve erkekleri genellemekten hatta günümüzde yaşanan sanal arkadaşlıkların ve bu şekilde bozulan ilişkilerin dile çok getirilmesi nedeni ile yaşanan kaybetme korkusu ile yaşanmaktadır. Yoksa kadınlar erkeklerin şık giyinmesinden yana bir kıskançlık yaşamazlar. Aksine kendileri giydirirler. Kıskançlığın altında yatan sebeplerin biride erkeklerde benim olmayacaksa başkasınında olamaz şeklindeki paronayak düşüncelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda olan erkeklerin tepkileri de kırıcı ve yıkıcı olmaktadır. O yüzden gündeme gelmesi açısından erkeklerin kıskançlıkları daha fazla gündeme gelmekte ve sanki erkeklerin kıskançlıkları daha fazlaymış gibi görünmektedir. Fakat sık boğaz eden kontrolcü tavırlar içinde olan kaybetmekten korkan daha çok kadınlar olup bu duygularını kontrollü olarak yaşarlar. İşte bu ayrımdan dolayıda kimin daha kıskanç olduğunun kararını vermekte boyutuna göre değil hissedilen ve hissettirilen duruma göre verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close