Sağlık

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Tatlı bir telaş yaşatan hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Fakat bambaşka problemlerle boğuşmak zorundasınız. Bunların en başında gelenlerden bir tanesi uyku. Ebeveynliğe adım attığınız ilk haftalar hatta ilk aylar boyunca bebeğiniz herhangi bir uyku döngüsüne giremeyecektir. Bununla beraber 2-3 saatlik aralıklarla beslenmeye ihtiyacı vardır. Bebek uyumadığı gibi annesini de uyutmaz. Doğumun ardından birkaç ay kadar bu süreç oldukça doğal. Ancak bebeğinize uyku eğitimi vererek birkaç ay içerisinde yavaş yavaş da olsa belli bir döngüde uyuması sağlanabilir. 3-4 aylık bir bebek, gece beslenmelerinden bir nebze de olsa uzaklaşmış olacaktır. Bu aşamada uyku eğitimi verdiğiniz taktirde tüm aile fertleri adına çok faydalı olacaktır.

Uyku Eğitimi Nedir?

Bebeğin, herhangi bir zorlamaya maruz kalmadan, kendi kendine uyumasını sağlama amacını taşıyan bir eğitimdir. Belirli bir saat döngüsünde uyumasını amaçlar. Bu sürecin ardından bebeğin uyku saatleri daha düzenli hale geldiği için hayat çok daha kolay bir hale gelecektir.

Bebekler için uyku eğitimi uzmanların en doğru teknik hakkında hemfikir olduğu bir konu değildir. Dolayısıyla bu eğitimde birden fazla teknik kullanılabilir. Teknik seçiminde aile yapınıza en uygun olanını seçme şansınız var. Kimi teknikler bebeğin karakterine uymuyor olabilir, buna göre değişiklikler de yapılabilir. Bebeklerde uyku eğitimi teknikleri oldukça esnektir. Dolayısıyla size uygun tekniği benimseyip onun üzerinden ilerlemeniz gerekir.

Bebeğinize uyku eğitimi verme konusunda bir uzmandan destek alabilirsiniz. Uzmanlardan destek almak istemezseniz kendiniz de bu süreci yönetebilirsiniz. Tabii ki bizim önerimiz her zaman bir uzmanın görüşünü almanızdır.

Uyku eğitiminin sonuçları her bebekte aynı sürede görülemeyebilir. Kimileri bu sürece çok hızlı tepki vererek hemen uyku döngüsüne alışırken bazı bebekler için daha fazla vakit harcamak gerekebilir. Daha kısa veya daha uzun, süre değişebilir ancak uygun bir uyku eğitimi tekniği seçtiğiniz taktirde sonuç alırsınız.

Bebek Uyku Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Doğum sonrasında bebeklerin büyüme evreleri gözlendiğinde, ortalama bir süre olarak 4 ay içinde yavaş yavaş beslenme ve uyku alışkanlıklarını oturtmaya başladıklarını görüyoruz. Gece daha az beslenmeye, daha fazla aralıksız uyku uyumaya başlıyorlar. Bu bir günlük bir süreç değil, yavaş yavaş belki de siz hiç fark etmeden o günler geliyor.

Bu süreler uyku eğitimi için gayet ideal. Ortalama 4-6 aylık bebeklerin bu eğitim için uygun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yine de her bebeğin aynı olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Kimi bebeklerin belli bir olgunluğa ulaşması diğerlerine göre daha uzun sürebilir. Dolayısıyla süreden çok alışkanlıklara odaklanmanız daha doğru olur. “Bebeğim 5 aylık artık uyku eğitimi vermeliyim” yanlış bir yaklaşım olur. Doğrusu, “Bebeğim artık daha uzun süre aralıksız uyuyor, gece beslenmeleri de oldukça azaldı. Artık uyku eğitimi verebilirim.” şeklindedir.

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Vereceğiniz eğitimin kalitesi, sizin gelecek aylarda mutluluk seviyenizi belirleyecektir. Gecenin bir vakti uyanmalardan, kötü zamanlarda ağlama gibi durumlardan sizi kurtarabilir. Dolayısıyla aşağıdaki maddelere dikkat ederek bebeğinize uyku eğitimi vermenizi öneririm.

Uyku Öncesi Rutin

Uyku öncesinde belirli bir rutin belirlemek çok faydalıdır. Bu rutin adeta bir çeşit alışkanlık görevi görecektir. Böylece siz rutini ileride tekrar gerçekleştirdiğinizde bebeğiniz uyku saatinin geldiğini anlayacak ve metabolizması da buna uyku hormonları salgılayarak tepki verecektir

Nasıl bir rutin belirleyeceğiniz size kalmış ancak tabii ki mantıklı tercihler olmalı. Kitap okumak, sanat müziği dinletmek ve benzeri seçimlerden ilerleyebilirsiniz. Yüksek sesli müzikler veya dikkat dağıtıcı oyuncaklar kullanmanız saçma olacaktır.

Uyku eğitimi için genel olarak 4-6 aylık bebeklere uygundur demiştim hatırlarsanız. Uyku öncesi rutini bebeğiniz 6 haftalıkken yavaş yavaş yerleştirmeye başlamanız daha faydalı olacaktır.

Sabit Uyku Saatleri

Bebeğinizi her seferinde aynı saatlerde uyutup aynı saatlerde uyandırmak yararlıdır. Bebek sağlığı konusunda uzmanların önerisine göre akşam geç olmadan bebeği yatırıp uyutmak gerekiyor. Saat 19.00 ile 20.00 ideal saatler.

Bebeğiniz sabah – öğlen belirli saatler uyanmalı. İsterseniz kendiniz uyandırabilirsiniz. Bebeğinizi uyandırıp beslersiniz. Gündüz uykuları konusunda da aynı şekilde bir rutin tutturmaya özen göstermelisiniz.

Bir süre sonra saati gelince bebeğiniz kendisi uyumaya / kendisi uyanmaya başlayacaktır. Vücudu buna ister istemez adapte olacaktır. Ne kadar süreceği bebekten bebeğe değişir.

Burada yer alan 2 temel teknik bayağı bir ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Devamını da getirerek bebeğinize vereceğiniz uyku eğitiminin ardından gelecekte bol bol uyuyabileceğiniz gecelere kavuşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close