Tarih

3. Murad

Babası: 2. Selim
Annesi: Nur Banu Sultan
Doğum: 4 Temmuz 1546
Ölüm: 15 Temmuz 1595
Saltanat Aralığı: 1574-1595
Önceki: 2. Selim
Sonraki: 3. Mehmed

4 Temmuz 1546 günü Manisa’da doğdu. Sultan 3. Murad orta boylu, değirmi yüzlü, kumral sakallı, ela gözlü ve beyaz tenli bir sultandı. Çok cömert idi ve insanlara yardım etmeyi severdi. Arapça ve Farsçayı çok iyi konuşurdu. Osmanlı padişahları arasında en alim sultanlardan biridir.

Babası 2. Selim’in ölümü üzerine 22 Aralık 1574 yılında İstanbul’a gelerek tahta oturdu. Ancak o da babası gibi devlet ve bürokrasi işlerine fazla müdahil olmadı. Bu tip işler genelde Sokullu tarafından halledildi.

Eğlence ve içki meclislerine düşkünlüğü ile bilinen 3. Murad, saltanatı boyunca İstanbul’dan hiç çıkmadı ve saraydaki kadınların etkisinde kaldı.

3. Murad döneminde Azeybaycan, Tiflis, Nihavend ve Hemedan bölgeleri Osmanlı hakimiyetine katıldı. Ayrıca Tunus’a saldıran büyük Portekiz ordusu mağlup edildi. İran ile anlaşma sağlandıktan sonra Avusturya ile 13 yıl devam edecek savaşlar silsilesi başladı. Ancak 3. Murad, Avusturya meselesi kesin olarak halledilmeden vefat etti. Naaşı, Ayasofya Camii yanındaki 2. Selim Han’ın yanına defnedildi.

Sultan 3. Murad döneminde Osmanlı, 19.902.000 kilometrekarelik toprak bütünlüğü ile en geniş sınırlara ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close